Historie Vnorovské desítky

aneb kořeny závodu a první běžecké krůčky Vnorovské desítky...

 

První běžecký závod ve Vnorovech se konal v roce 1983 v místní části Dolina. Závodilo se na 2,5 km okruhu, jehož profil byl velmi náročný. Byly vypsány tři kategorie. Příchozí jeden okruh a v hlavních kategoriích závod na 10 km a 25 km. Desítku vyhrál Milan Šiška z Kroměříže a 25 km Jaroslav Kocourek známý československý ultramaratonec z Brna.

 

Od roku 1984 se závod přesunul do Lideřovic, kde profil tratě je podstatně příznivější a zázemí našli běžci v místní škole. Hlavním organizátorem běhů do roku 1990 byl Karel Studnička, kterému patří velký dík, že tento běh ve Vnorovech vznikl. O velké oblibě běhu, který se tehdy jmenoval "Běh rodnou obcí Marie Kudeříkové" svědčí účast špičkových atletů, z nichž mnozí oblékali reprezentační dres. Byli to Ivan Uvízl, Lubomír Tesáček, Ondřej Němec, Zdenek Zalubil, Jiří Florián, Petr Veselý, Zdeněk Mezulianik, Karel David, Pavel Baběrád, Vlastimil Bukovjan, Petr Bukovjan, Čivrný a Atila Barus.

 

V roce 1990 se ve Vnorovech po velkém úsilí organizátorů uskutečnilo mistrovství ČSFR v běhu na 25 km. Zvítězil Lubomír Tesáček, druhý doběhl Petr Veselý a třetí se umístil Krajč Milan. Na desetikilometrové trati Petr Klimeš doběhl první, Pavel Klimeš druhý a třetí Milan Šiška. Je třeba zmínit, že se uskutečnil jeden ročník závodu pod názvem "Hodová dvacítka" a to v roce 1986. Po šestileté přestávce se pořádání běhu chopil nový organizační výbor ve složení Václav Tomeček, Stanislav Dula, Josef Vítek a Jan Kozumplík. Dostal nový název "Vnorovská desítka". Znovuobnovený běh získával na velké popularitě, o čemž vypovídá vysoká účast (200 v hlavním běhu a u dětí 150), ale taky početná účast zahraničních běžců.

 

Hlavní sponzoři
Jihomoravský kraj Obec Vnorovy Stak-D Dřevovýroba Gazárek VnorovyNet Pivovar Litovel Kovoobrábění Všetula